main

Moda

Must have w Twojej szafie. Dres!

6 marca 2017 — by 0

IMG_7059-960x1440.jpg

Ikona popkultury. Jego początki sięgają lat 20-tych ubiegłego wieku. Jednak dopiero w latach 60-tych przyszedł czas wielkiej popularności.

Dres!

Z nylonowych lub dżersejowych tkanin zaczęto tworzyć monochromatyczne zestawy, składające się ze spodni i kurtki. W połączeniu z propagowaniem aktywnego stylu życia w tamtym okresie, nie tylko przez czynnych sportowców, ale też aktorów i inne gwiazdy zachęcające do zażywania ruchu – stał się hitem na skalę światową.

Męski dres marki Bolf, dostępny w sklepie Denley.pl
Męski dres marki Bolf, dostępny w sklepie Denley.pl

Miękki, wygodny, rozciągliwy. Idealny do uprawiania aktywności, jak i do chodzenia w nim po domu. Najważniejsza cecha? Komfort! To właśnie dlatego dresy, które wyszły poza siłownię w latach 70-tych, do tej pory uwielbiane są przez niemal wszystkich mężczyzn.

Bawełniane, welurowe, nylonowe, poliestrowe. Kolejne dekady przynosiły nowe trendy na to, jak powinien wyglądać i z czego być wykonany dres. Coraz bardziej zaawansowane technologicznie tkaniny syntetyczne, spełniające rozmaite funkcje podczas aktywności fizycznej, nieco wyparły klasyczny bawełniany dres ze świata sportu. Dziś bardziej wypada założyć dres przed ćwiczeniami i po nich, by zachować komfort cieplny organizmu. W trakcie treningu korzysta się już z odzieży specjalistycznej. Mimo to dres nie odchodzi w zapomnienie, a i idąc w nim na siłkę też nie popełnisz foux-pas. Dres stał się symbolem i nieodłącznym elementem mody streeatwear’owej. Niewątpliwy wpływ na to miały gwiazdy muzyki hip-hip jak np. Jay-Z i obrazy, które społeczeństwo miało okazję oglądać na wielkim ekranie.

W Polsce pojawił się w latach 90-tych i był towarem na wagę złota, synonimem nowoczesności, podstawą weekendowego look’u wśród wszystkich tych, którzy za pomocą połyskującego kreszu chcieli wyróżnić się z tłumu przeciętniaków. Ma też swoje niechlubne miejsce w historii. Tzw. szelesty nosili ziomale, którzy z kolei nie nosili włosów na głowie i nie chcieli robić sobie siary, za to lubili przyszpanować skórą, furą i komórą. You know what I mean 🙂

Obecnie tkanina dresowa to alternatywa dla każdego, kto zażywa świadomego relaksu. Każdy ma w swojej szafie przynajmniej kilka zestawów dresowych, lub samych bluz oraz spodni, dowolnie komponowanych. Obok nich są też np. najmodniejsze spodnie baggy – z tego charakterystycznego dla miejskiego stylu materiału. Jedne są grubsze, inne cieńsze. Trzymają ciepło lub wentylują. Jeśli chodzi o spodnie z tkaniny dresowej – najczęściej wykończone są ściągaczami, nie motają się na wietrze, są niesamowicie wygodne. Cały dres, ubrany na imprezę plenerową u przyjaciół czy inne sprzyjające okoliczności jest dziś odzwierciedleniem stylu życia. Hołdem dla własnego komfortu.