main

LifestylePorady

Drink po męsku: Aperol Spritz

12 lipca 2019 — by 0

Depositphotos_78940146_l-2015-960x1440.jpg

Pamiętacie jeszcze naszą serię wpisów z cyklu „Drink po męsku”

Wystarczy kliknąć w powyższy link, by odnaleźć receptury na kultowe koktajle, którymi nie pogardzą faceci! Wszystkie wzbogacone o historię ich pochodzenia! Odświeżcie sobie tę pasjonującą lekturę, poeksperymentujcie z mieszankami, a tymczasem my odświeżamy cykl! Bo nie sposób nie dodać do naszej listy topowego w 2019 roku – Aperolu!

Aperol! Wszystko co powinieneś wiedzieć!

Choć w Europie wpadł na listę top of the top całkiem niedawno, to jest to kultowy, wpisany w styl życia i kulturę włoski aperitif – serwowany w słonecznej Italii niemal w każdym barze!

Aperol to likierowy alkohol ziołowy, o unikalnym, słodko-gorzkim, zbalansowanym smaku. Wyróżnia go piękna, uwodzicielska, jasnoczerwona barwa. Zaprezentowany po raz pierwszy dokładnie 100 lat temu, bo w 1919 roku w Padwie na międzynarodowych targach, jest efektem 7-letniej pracy nad recepturą braci Barbieri. Receptura jest pilnie strzeżoną tajemnicą, ale wiadomo na pewno, że w jej skład wchodzi kilkanaście ziół, a także skórka czerwonej pomarańczy, rabarbar i goryczka.

Aperol Spritz!

Czy Aperol Spritz to drink po męsku? Ze względu na stosunkową niskość zawartość alkoholu – niektórzy uważają, iż jest to koktajl raczej kobiecy. Pamiętajmy jednak, że najlepiej sprawdza się jako aperitif i Włosi absolutnie nie lubują się w nim z podziałem na płeć 😉 Podaje się go przed posiłkiem i ma za zadanie pobudzać apetyt i wspomagać wydzielanie soków trawiennych. No i jest jednym z elementów maksymy: la dolce vita! Chwili, którą można delektować się przy szklaneczce czegoś mocniejszego. Przy słonecznej włoskiej pogodzie i w świetnych ubraniach! No i oczywiście w miłym, szczęśliwym towarzystwie!

A skąd ta rosnąca ostatnio lawinowo popularność na tego drinka? Cóż… z całą pewnością wiąże się to z modą na inny trunek, czyli Prosecco. To właśnie to włoskie białe wino musujące (10,5%) miesza się z Aperolem (11%) i wodą gazowaną. No i powstaje kultowa mieszanka, której każdy chce skosztować 🙂 Aperol Spritz świetnie sprawdza się jako lekki trunek, sączony podczas spotkań z przyjaciółmi, przy stołach zastawionych przekąskami.

Receptura:

  • 2 porcje Aperolu
  • 3 porcje Prosecco
  • 1 porcja wody sodowej – gazowanej
  • plaster pomarańczy
  • kostki lodu

Jak przyrządzić:

Duży kieliszek, najlepiej ten, przeznaczony do białego wina – wypełniamy kostkami lodu. Wlewamy Aperol, Prosecco i mocno gazowaną wodę, a przyrządzenie orzeźwiającego drinka wieńczymy plastrem czerwonej pomarańczy.