main

Lifestyle

Waxy, czyli co robić w Dzień Wagarowicza?

21 marca 2019 — by 0

Depositphotos_203555078_m-2015.jpg

21-go marca, nie tylko Wiosna ma swoje święto inauguracyjne! Data ta pokrywa się z dniem, w którym uczniowie celebrują swoje lenistwo 🙂 Tak, tak! Na Pierwszy Dzień Wiosny przypada również Dzień Wagarowicza!

Dzień Wagarowicza! Co to jest?

dzień wagarowiczaJak sama nazwa wskazuje, jest to dzień, w którym uczniowie idą na wagary, a więc samowolnie uchylają się od obowiązku szkolnego. Bo trzeba dodać, że jest to „święto” całkowicie nieformalne!

Choć jest częścią naszej kultury, to „legalnie” szkoły nie wyrażają zgody na nadprogramowy dzień wolny od zajęć. I niestety – można z tego tytułu ponieść poważne konsekwencje…

Jednak zwykle w tym dniu dyrekcje przymykają oko i starają się godzić to co nieuniknione (absencję od nauki) z zagwarantowaniem uczniom opieki. Dzień Wagarowicza w szkołach, z zapewnionymi uczniom atrakcjami – to alternatywa dla ewentualnych ucieczek poza ich mury. Organizowane są wycieczki, wyjścia do kina i teatru, zawody sportowe i pikniki na terenie placówek.

Dzień Wagarowicza! Historia.

Obchodzony jest tylko w Polsce (my to potrafimy się urządzić!) i w niektórych regionach Litwy. Niestety nikt nie zna genezy tego zwyczaju!

Nazwa „wagary” wywodzi się z łacińskiego słowa „vagari”, które oznaczało „włóczyć się”, „błąkać”. Po raz pierwszy pojawiło się ono w XVI wieku, w literaturze angielskiej. W naszym kraju upowszechniło się dopiero na przełomie XIX i XX wieku i funkcjonowało jako makaronizm. Słowa „wagusy” użył Stefan Żeromski w „Przedwiośniu”. Tam, główny bohater Cezary Baryka: „Całe teraz dnie spędzał poza domem na łobuzerii z kolegami, na grach, zabawach, eskapadach i wagusach”. A dziś chodzi się na „waxy”!

co robić w waxyCo robić w waxy? 

Z racji tego, że wiosenne wagary pokrywają się z symbolicznym pożegnaniem zimy – można staropolskim zwyczajem udać się na akcję pt. palenie i topienie Marzanny. Uroczyste rozpoczęcie najbardziej energetycznej pory roku, spędzenie czasu na łonie natury i świeżym powietrzu – to pasująca do okoliczności opcja. Dobrze, aby była to „impreza” zorganizowana, a nie jakaś samowolka 😉

Wagary w szkole, jeśli mają jakiś sensowny scenariusz – też mogą być fajne!

Bliższe i dalsze wycieczki klasowe, udział w happeningu, wyjście na film – to świetne sposoby spędzenia czasu ze znajomymi! I okazja do nabrania oddechu i dystansu! Korzystajcie!

Przeczytaj też: „W co się ubrać w Pierwszy Dzień Wiosny?”.