main

Rozrywka

Śmigus-dyngus! Skąd wzięła się jego tradycja?

22 kwietnia 2019 — by 0

Depositphotos_188558854_l-2015-960x1438.jpg

Śmigus-dyngus znany jest także jako lany poniedziałek!

Jednak początkowo, zarówno śmigus, jak i dyngus – były to odrębne, ludowe tradycje Słowian! W Poniedziałek Wielkanocny ludzie hucznie i radośnie świętowali pożegnanie zimy i oczekiwane nadejście wiosny. Śmigus polegał na biciu po nogach palmami lub witkami wierzby i polewaniu się wodą. Symbolizowało to zmycie z siebie chorób, brudu, a w późniejszym czasie również grzechów i zła. Z kolei dyngus (dyngowanie) dawał możliwość „wykupienia” się pisankami od podwójnego lania (witkami wierzby i wodą) i okazję do spotkań i obdarowywania się prezentami. Jako, że oblewanie się wodą, wg. wierzeń, miało służyć płodności – lany poniedziałek miał też podtekst matrymonialny.

Pogańska tradycja oblewania się wodą rozpoczęła się w XIV wieku. Choć pewne wzmianki wskazują, że zwyczaj ten, na ziemi polskiej, był kultywowany już w wieku VIII. Podania (na potrzeby zaadaptowania zwyczaju do religii) mówią również, że śmigus-dyngus łączy się z chrztem Mieszka I. Tutaj woda symbolizuje oczyszczenie, a rytuał powstał na cześć wkroczenia katolicyzmu do Polski.

Śmigus – dyngus współcześnie! 

Dziś to ruchome święto traktowane jest jako zabawa i polewają się wszyscy, niezależnie od płci – dla żartu. Zwyczaj ten jest typowo słowiański i poza Polską – praktykowany na Morawach, Słowacji i w niektórych regionach Ukrainy.

Ciekawostką jest to, że Polacy w Stanach Zjednoczonych spopularyzowali tę tradycję w swojej społeczności i Dyngus Day z balonami wodnymi i pistoletami na wodę ma się tam świetnie! Buffalo w stanie Nowy York uważane jest za stolicę dyngusa w Stanach. Tego dnia organizowane są tam parady z polską muzyką, pije się Krupnik i polskie piwo.

W samej Polsce tradycja powoli zanika, jednak najwytrwalsi wciąż jej przestrzegają. Czasem „oblewanie” polega tylko na nagłym spryskaniu kogoś perfumami. Jednak niektórzy wytaczają również cięższe działa, jak np. kubeł zimnej wody 😉

Tip!

Jeśli szykujesz się na wodną zabawę – zostaw w domu ubrania jeansowe! Przeczytaj więcej tutaj: „Lany poniedziałek – w co się nie ubierać?”